Dvakrát jsme se dotkli základů natírání a malování a dnes to uděláme do třetice a to vskutku na míru jedenadvacátého století. Parafráze v titulku pozměňující oblíbenou frázi bankovních lupičů ovšem není přesná: po tradičních nátěrech (a také válečkování) dojde tentokrát na stříkání. Stranou ponecháme – aby byl výčet úplný – máčení, polévání a clonování, což jsou techniky užívané spíš v průmyslu, než při domácím malování a natírání. V podobě práce se sprejem se ovšem již většina z nás se stříkáním setkala. Tentokrát na ně ovšem vezmeme rovnou pistoli.
Zatím jsme probrali klasické štětce a novější válečky, na řadu tedy nyní přicházejí nástroje sofistikovanější, což jsou pistole kompresorové anebo vibrační. Zatímco na nátěr a nebo lakování menších ploch používáme především štětce, nanesení lazury na laťkový plot nám ale malým molitanovým válečkem bude trvat kratší čas a bude nás stát i méně námahy. Pokud však použijeme pistoli, bude časová úspora ještě citelnější.
Kompresorové pistole
Stříkací pistole jsou konstrukčně poměrně jednoduché. Proud vzduchu z kompresoru, případně z tlakové lahve strhává barvu vytékající z nádržky zpravidla umístěné nad tryskou rychlostí až deset metrů za sekundu. Ta v podobě kuželu jemné mlhy dopadá na ošetřovanou plochu. Menšími pistolemi tak řečené hobby třídy naneseme až dvě deci nátěrové hmoty za minutu. Potřebujeme k tomu kompresor dodávající minimálně čtyřicet litrů vzduchu za minutu o tlaku nejméně čtyři bary s příkonem kolem sto dvaceti wattů. Velké třífázové kompresory umožňují nanášet třeba i fasádní hmoty. Trysky určují tvar výstupního kuželu rozptýleného nátěrového materiálu. Správný poměr vzduchu a barvy seřídíme bezprostředně před vlastním stříkáním. Řídit se bude hustotou barvy – jen o trochu hustší barva vytváří charakteristický svraštělý povrch zvaný pomerančová kůra a „záclony“, řidší zase nekryje. Při malém tlaku bude nános barvy nerovnoměrný, velký zaviní větší rozptyl barvy do okolí a naruší již nastříkaný povrch.
Co (ne)koupit
V hobby marketech můžeme dostat kompresorové sady v kufru nebo krabici. Je v nich všehochuť. Ofukovací pistole, stříkací pistole na barvu, hustilka pneumatik, čisticí pistole, vzduchová tryska a spirálová hadice až šestimetrová. K tomu kompresor. Takže prach z ní ofouknete a duši nahustíte, ale kvalitní nástřik barvou nejspíš neuděláte! Kompresor s motorem kolem 1,5 kW natlakovat nádrž nezvládne. Koupit bychom měli kompresor s motorem o minimálním příkonu 3 kW a pokud možno dokonce dvoupístový. Olejové kompresory mají mazání dostatečné, životnost značnou a hlučnost nízkou. Měli bychom je ale opatřit filtrem, aby rozptýlený olej nepronikal do stlačeného vzduchu a neznehodnocoval nanášené nátěrové hmoty. Menší typy bezolejových kompresorů s písty, kroužky a ložisky z plastů nám zpravidla dlouho nevydrží.
Bezvzduchové stříkací pistole
Může to fungovat? Může, když jemnou mlhu barvy či laku vytváří kmitání miniaturního pístového nebo membránového čerpadla. Vibracemi vzniká podtlak i přetlak pro nasávání a vymršťování barvy. Kužel malých kapiček je tryskou směrován tam, kam chceme. Takové pistole se hodí spíš pro jemné práce a můžeme je bez větších obav používat i v interiéru. Spoří barvu i místo, ale výkon je nízký a celkový výsledek horší. Pistole navíc dost vibruje a po pár minutách práce nás ruka brní. Pistole se nehodí na velké plochy. Dobře ale poslouží modelářům anebo pokud s ní budeme nanášet řídké lazury, kde na absolutní stejnoměrnosti nátěru až tak nezáleží a nedostatečnou kryvost řídkých nástřiků nahrazujeme počtem vrstev. Rozhodně s bezvzduchovkou nebudeme stříkat dvousložkové epoxidové nátěry! Nejspíš bychom pistoli po takové operaci už nikdy nevymyli.
Zkusit lze prostě všechno, …
Pistole akumulátorové mívají výkon spíše nízký a bývají hlučnější než typy napájené ze sítě. Dobré výsledky dávají spreje s již naředěným materiálem, pokud ovšem chceme obarvit větší plochy, prodraží se nám. Nouzové řešení nabízejí postřikovače stromů, levný provoz, ale nezaručený výsledek dávají fixírky upevněné třeba na vysavač a šílení kutilové vyzkoušeli i přístroj využívající sifonové bombičky…
… ale pozor na zdraví!
Každopádně mějme na paměti, že rozptýlená barva není zdraví prospěšná: proto si chráníme nejen zrak, ale raději celý obličej, při práci s vibračními pistolemi i uši a na rukách bychom měli mít rukavice. Samozřejmě nekouříme a dobře větráme!